top of page

Co je dobré vědět

O plemenu britská modrá

Britky v této krásné barvě jsou mírná a klidná zvířata. Patří mezi tzv. "společenská plemena" - mají klidnou a přátelskou povahu a jsou ideální společník do bytu nebo domku. Britská modrá velkou část dne prospí a čeká na svého majitele. Aby byla spokojená, je nejlepší si vždy pořídit dvě, tak aby si dělaly společnost. Náklady jsou jen malinko vyšší a zvíře neklade na majitele takové časové nároky. Pokud máte jednu kočičku, je nutno věnovat jí hodně času, aby se zabavila.

Britská modrá je kočička spíše ke klidným lidem.

Péče o kočičku

Krmení dle instrukcí chovatele, na co je zvyklá. Vždy musí mít k dispozici čerstvou vodu a je dobré, když si navykne na granule, je pak možno jí nechat plnou misku přes den, aby si brala dle potřeby. Ideální krmení je pro ni také maso zejména hovězí, ale nutně musí být přemraženo – tj. ponechat v lednici více než 3 dny na minimálně 18 stupňů zmražené. Také občas zpestřit např. tvarohem, kysanou smetanou, nebo kupovanými kočičími jogurty. Zásadně ne!!! mléko – jejich žaludek nesnáší laktózu, pouze možno např. tatra, ředěná, nebo kočičí mléko kupované.

Dobré je doplňovat vitamíny (tablety, nebo pasty), plus podávat prostředky proti chuchvalcům srsti ve střevech – opět tablety, nebo pasty.

Pravidelná péče je nutná o srst – vyčesávání, případně kontrola uší a pravidelné zastřihování drápků speciálními kleštičkami (možno koupit v kočičích potřebách).

Venkovní výběh nedoporučujeme  - kočka si udělá své teritorium v bytě, nebo domku. Venku těmto ušlechtilým tvorům hrozí řada nebezpečí. Mají ráda ale okna nebo terasy zabezpečené sítěmi a mohou pozorovat okolí.

Také je nutno kontrolovat zuby a dásně. Zde se doporučuje podávat speciální granule na odstrańování zubního kamene. Je možné i čistit zuby speciálními pastami, ale není to nutné.

Zdravotní péče

Kočička musí být jednou ročně přeočkovaná. Od zodpovědného majitele má vždy první očkování a druhé přeočkování.

Po roce je nutno opakovat. Očkování je nutné mít tzv. trojkombinaci a pokud by byla v kontaktu s ostatními kočkami pak ještě Felv, případně pokud by přece jen pobývala venku, tak ještě chlamydie a vzteklina.

Při ročních prohlídkách veterináře Vám také doporučí další zákroky – například je důležité odstraňování zubního kamene, dle aktuálního stavu.

Kastrace

Jednoznačně ano – pokud není zvíře chovné, pak mu to, jak přichází do říje způsobuje velké zdravotní problémy a naopak kastrované zvíře má kvalitnější život.

Není také nutno mít aspoň jednou koťátka, obecně se kastruje těsně po dosažení pohlavní zralosti tj cca od 6 měsíce. Kastrace už je v současné době velmi jednoduchý úkon.

Závěrem

Last but not least.

Vždy si velmi dobře rozmyslete, zda si chcete vzít na sebe tak velký závazek – tj. dlouhá léta pečovat o kočičího tvora! Pokud se rozhodnete ANO a vytvoříte kočičce dobré podmínky k životu, odmění Vás víc než očekáváte!

Bella Bianca, 20 let
Blanička_20 let.JPG
Tři grácie
Isolda_Iocaste_Isabella.JPG
Odpočívat se musí
Koťatka při odpočinku.JPG
Spinkám_nerušit.JPG
Isolda.JPG
Průkaz původu

Průkaz původu je jednoznačně potvrzení, že zvíře není z množírny a tím pádem jsou zde záruky, jak zdravotního stavu, tak povahy.

Dle pravidel mezinárodní organizace FiFe koťátka dostanou vždy průkaz původu, pokud chovatel splní všechna nutná pravidla. Koťátka jsou vždy nepříbuzná, socializovaná a mohou se odebírat až očkovaná, přeočkovaná a po 13 týdnu, takže jsou už dost stará a nestrádají odloučením od matky.

bottom of page